Editörden
PDF

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Salaçin S. Editörden. Bull Leg Med [Internet]. 01 Temmuz 1996 [a.yer 20 Ekim 2019];1(2):50-1. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/133

Öz

Adli Tıp Bülteni'nin ilk sayısının ardından yurt içinden ve dışından yazılı ve sözlü yüreklendirici mesajlar aldık. Bültenin bilimsel yetkinliğine her türlü katkıda bulunmayı ve desteği vaad eden meslektaşlarımıza kendim ve bülten çıkışında emeği geçen tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Adli Bilimlerin çeşitli alanlarında gerçekleştirilen değerli araştırmalarının raporlarını ve bu alanlarla ilgili yazılarını bültenimize göndererek, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini bizlerle paylaşan ve böylece bilimsel etkileşimimizin yoğunlaşmasına katkıda bulunan tüm meslektaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Ulusal ve uluslararası danışma kurullarımızda görev almayı kabul eden değerli meslektaşlarımız değerlendirmeleri için kendilerine gönderilen yazıları yoğun çalışmaları arasında kısa sürede inceleyerek eleştirilerini ve düzeltme önerilerini iletmişlerdir. Değerli meslektaşlarımızın bu özenli katkıları ve titizliğini bültenin bilimsel düzeyinin güvencesi olarak görüyor, kendilerine şükranlarımızı sunuyorum. Bu yazıda bültenimize gönderilen yazılarla ilgili karşılaştığımız bazı sorunları sîzlerle paylaşmak istiyorum. Bu bültene gönderilen yazılar "Adli Tıp Bülteni Yazım Kurallarına göre hazırlanmış olmalıdır. Bu niteliklerde hazırlanmış olan yazılar danışma kurulu üyelerine değerlendirilmek üzere gönderilmektedir. Bazı yazıların Adli Tıp Bülteni yazım kurallarında belirtildiği formda olmaması nedeni ile karşılaşılan ikinci yazışma sorununun kısa sürede aşılacağına inanıyoruz. Adli Tıp Bülteni yazım kuralları bu sayıda bazı açıklamaları da içerecek şekilde tekrar düzenlenerek yeralmıştır. Ayrıca bu sayıda Adli Tıp Bülteni'nin hazırlık ve basım aşamalarında editör ve yardımcıları ile Yayın Kurulunca uyulan çalışma prensiplerini içeren "Çalışma Yönergesi" de yeralmıştır.
PDF

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.