Sorumluluklarımız Var
PDF

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Polat O. Sorumluluklarımız Var. Bull Leg Med [Internet]. 01 Ekim 1997 [a.yer 23 Mayıs 2019];2(2):50-1. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/222

Öz

SORUMLULUKLARIMIZ VAR... Ben çocuk haklarının durumu ile adli tıbbın durumunu biraz birbirlerine benzetiyorum. Her ikisi de vazgeçilemeyecek kadar önemli ve yaşamsal değerde kavramlar ve konular olmasına karşın toplumda büyük bir çoğunluğun ne olduklarından haberleri bile yok. Bu çoğunluğun içine konuyla ilgili kişilerin de girmesi başka ilginç bir boyut. Örneğin; Adli Tıp konusunda doktorların bilgisi yok. Haberleri yok demiyorum çünkü özellikle mecburi hizmete gidenler ilk günden başlayarak Adli tıpla birlikte yaşamayı öğreniyorlar. Çocuk Haklarından ise Adli Tıp camiasının haberi yok. İstanbul’da yaşayan Adli Tıbcıların bulunduğu bir ortamda yaptığım iki soruluk mini anket bana bilimsel olmasa da çocuk haklarının bilinmediği verisini sunmaya yetti. Bundan hareketle bilgisi yok diyorum. Bilgisi olanlar kendilerini bu durumdan tenzih edebilirler. Bu iki durum da ilginç olmanın yanısıra bazen de acıklı sonuçlara yol açıyor. Sizi, hafızalarınızı çok zorlamayacak kadar yakın zamanda olmuş, bugün hala devam etmekte olan Manisa davasını hatırlamaya davet ediyorum. Neydi Manisa davası ? Bir grub çocuk (yani 18 yaşından küçük olanlar; Çocuk haklan madde 1) duvarlara afiş asmaktan dolayı polis tarafından evlerinden ve okullarından alınarak (İfade özgürlüğü -Çocuk haklan madde 13) gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu arada polisler tarafından da işkenceye manız kalıyorlar (İşkence görmeme-Çocuk haklan madde37) Mahkemeler sürüyor, çocuklar tutuklu olarak kendilerine yöneltilen suçlamanın sonuçlarını bekliyorlar ve bu arada işkence eden polislerden de şikayetçi oluyorlar. Mahkeme sonucu, çocukların beşi hariç diğerleri salınıverdi ve bu çocuklar ondan sonra polisleri şikayet ettiler. Bize işkence edildi dediler. Hepinizin bildiği o inanamadığınız, en azından benim inanamadığım sonucu yine tekrarlayayım. İşkence ettikleri o denli bariz ve belliyken bu polisler beraat ettiler. Tekrarlamıyorum, çünkü biliyorsunuz. Ama nedenini biliyor musunuz.? Bilmiyorsunuz. Ben söyleyeyim. Adli tıp raporu yüzünden. Evet yanlış duymadınız; Adli Tıp raporu yüzünden. Çocukları bir sağlık ocağına götüren polis oradaki iki pratisyen hekimden günlerce şiddete maruz kalan çocuklar için hayır işkence görmemişlerdir raporu almış, daha doğrusu o doktorlar o raporu verme aymazlığında bulunmuşlar ve çocuklar yaşanan bir dolu olayda başka doktorlardan gerçeğin saptandığı raporlar almalarına karşın bilindiği gibi mahkemenin ilk raporu en önemli ve bağlayıcı kabul etmesinden dolayı polisler suçsuz bulunarak beraat ettiler. İşte bu durum da beni bu konuda yazmaya zorladı. Umarım okuması gerekenler okur, anlaması gerekenler anlar.
PDF

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.