Editörden
PDF

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Arıcan N. Editörden. Bull Leg Med [Internet]. 01 Aralık 2007 [a.yer 20 Ekim 2019];12(3). Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/644

Öz

Adli Tıp Bülteni bir yıllık yayın dönemini daha bitiriyor elinize ulaşan bu sayısı ile. 2006 ve 2007 yayın döneminde Adli Tıp Bülteni'ne e ulaşan yazı sayısında oldukça anlamlı bir artış yaşandı. 2007 yılında Adli Tıp Bülteni'ne ulaşan 40 çalışmanın danışmanlarımız ve siz yazarların desteği ile 28 tanesi sonuçlandırıldı. Geriye kalan yazıların işlemleri halen devam etmektedir. Bu süreçte adlitipbulteni@gmail.com adresi üzerinden yapılan elektronik iletişimin değerlendirme aşamasını önemli ölçüde etkilediğini gördük. Önümüzdeki dönemde de elektronik ortamda iletişimimiz devam edecek. Ekonomik koşullar elverdiği takdirde yapılacak düzenleme ile yazıların kabul aşamasından karar aşamasına kadar tüm değerlendirmelerin web sayfamız üzerinden yapılmasını planlamaktayız. Bu anlamda katkılarınızın artarak süreceğim inanıyoruz. Alammız adına oldukça verimli geçtiğim düşündüğümüz dönemin aynı ivme ile önümüzdeki dönemde de süreceğine inanıyoruz. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ev sahipliğinde yapılacak VIII. Adli Bilimler Kongresi'nin hazırlıkları hızla devam ediyor. Uluslar arası önemli katılımcıların yer alacağı, 2008 yılı Derneğimiz Meslekte Yeterlilik Sınavı için de hazırlıkların yapıldığı bu etkinliği sabırsızlıkla bekliyoruz. 2009 yılında Adli Tıp Uzmanlan Derneği işbirliği ile yapılacak IV. Akdeniz Adli Bilimler Akademisi Kongresi için de şimdiden kollar sıvandı. Alanımız adına önemli bilgi paylaşımlarının olacağı Kongreler için ayrıntılı bilgilere http://www.atud.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla, Editör Dr. Nadir ARICAN
PDF

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.