Hyalen Membran Hastalığı Tanısının Adli Otopsilerdeki Önemi Olgu Sunumu
PDF

Anahtar Kelimeler

perinatal bebek ölümü
hyalen membran hastalığı
canlı doğum
adli otopsi

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Koyutürk S, Özaslan A, Koç S, Özaslan İnci, Sarı H. Hyalen Membran Hastalığı Tanısının Adli Otopsilerdeki Önemi Olgu Sunumu. Adli Tıp Bülteni. 1998;3(3):98-101. DOI: https://doi.org/10.17986/blm.199833307

Öz

Hyalen membran hastalığı perinatal dönem bebek ölümlerinin sık rastlanılan nedenleri arasındadır. " Canlı doğum" bulgusu olması nedeni ile de adli otopsilerde özel bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, hastanede doğum sonrası iki gün tedavi edilmesine karşın ölümle sonuçlanmış ve yapılan otopsisinde ölümün histopatolojik olarak hyalen membran hastalığına bağlı olduğu saptanan bir olgu irdelenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Perinatal bebek ölümü, Hyalen membran hastalığı, Canlı doğum, Adli otopsi.

https://doi.org/10.17986/blm.199833307
PDF

Kaynaklar

Schofield D, Cotran RS. Diseases of Infancy and Childhood. In: Cotran RS, Kumar R, Robbins SL. eds. Robbins Pathologic Basic of Diseases. WB. Saunders Co'hıpany, Philadelphia: 1994: 444-6.

Carvalho MA, Faundes A, Santos LC. Pregnancy-in- duced hypertension and hyaline membrane disease. Int J Gynaecol obstet, 1997, 58:2, 197-202.

Lewis Df, Futayyeh S, Towers CV, Asrat T, Edwards MS, Brooks GG. Preterm delivery from 34 to 37 weeks of gestation: is respiratory distress syndrome a problem. Am J Obstetrics Gynaecol. 1996. 174:2. 525-8.

Milligan DWA. Respiratory Distress Syndrome of the Newborn. In: Brewis RAL. Gibson GJ. Geddes DM. eds. Respiratory Medicine Bailliere Tindall. London: 1990: 439-44.

Wigglesworth JS. The Respiratory System. In: Wigg- lesworth JS, Singer DB. eds. Textbook of Fetal and Perinatal Pathology. Volume 2, Blackwell Scientific Publications. Boston: 1991: 663-72.

Gilbert-Barness E. Respiratory System. In: Gilbert- Barnes E. eds. Potter's Pathology of the Fetus and Infant. Mosby: 1997: 734-9.

Stocker JT. The Respiratory Tract. In: Stocker JT, Dehner LP. eds. Pediatric Pathology. J.B. Lippincott, Philadelphia: 1992: 533.

Kunter N. Ceza Muhakemesi Hukuku. Deliller: Subut Konusunda Hüküm, 5.Bölüm İstanbul 1989: 625-8.

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

Downloads

Download data is not yet available.