İş Kazası Öyküsü Verilen Bir Cinayet Olgusu
PDF

Anahtar Kelimeler

av tüfeği yaralanması
ölüm nedeni
olay yeri keşfi
adli soruşturma
otopsi

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Salaçin S, Çekin N, Gülmen MK, Şen F, Özdemir MH. İş Kazası Öyküsü Verilen Bir Cinayet Olgusu. Bull Leg Med [Internet]. 01 Temmuz 1996 [a.yer 17 Kasım 2019];1(2):97-100. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/atb/article/view/141

Öz

Adli soruşturmalar; adli tahkikat, olay yeri incelemeleri, otopsi ve laboratuvar bulgularını kapsar. Ölüm sebebinin saptanması, elde edilen tüm bilgilerin dikkatlice toparlanmasına dayanır. Otopsi yapılmaksızın, adli tahkikata dayanarak ölüm sebebinin belirtilmesi ve defin ruhsatı düzenlenmesi sonucunda; kararın yeniden gözden geçirilmesinin gerektiği durumlar ortaya çıkabilir. Bu yazıda; bir inşaatın zemininde bulunan cesedin, savcılık tarafından yapılan olay yeri incelemesi sırasındaki görüşmelerde; kişinin iş kazası sonucu kafa travmasına bağlı olarak öldüğü ifade edilmiştir. Yapılan otopside ise; kişinin av tüfeği yaralanması sonucu meydana gelen yaralanmalar nedeniyle öldüğü belirlenmiştir. Bu olgu, adli olayların sağlıklı çözümünde yaklaşımların önemini vurgulamak amacıyla sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler: Av Tüfeği Yaralanması, Ölüm Nedeni, Olay Yeri Keşfi, Adli Soruşturma, Otopsi.
https://doi.org/10.17986/blm.199612141
PDF

Kaynaklar

Froede RC, Goode R. Medicolegal Investigation and Forensic Procedures: A Problem Oriented Approach. In: Froede RC, eds. Handbook of Forensic Pathology.Illinois;College of American Pathologist, 1990:2-10.

Knight B. Forensic Problems in Pratice. VI.The Doctor at the Scene of Death. The Practitioner 1976; 216:721-4.

Kircher T, Nelson J, Burdo H. The Autopsy As A Measure of Accuracy of the Death Certificate. The New England Journal of Medicine 1985;313(20): 1263-9.

Hirsch CS. Talking to the Family After an Autopsy. Arc Pathol Lab Med 1984;108:513-4.

Silverman S. Proposed New Death Certificate Is Only as Good a Data Source as Physician Who Fills It Out. JAMA 1989; 261 (l6):2299-300.

Bowman HE, Williams MJ. Revitalizing the Ultimate Medical Consultation. Arc Pathol Lab Med 1984;108:437-8.

Doney IE. "Who is first on the Scene?" Forensic Science International 1988;36:15-20.

Gülmen MK, Çekin N, Özdemir MH, Alper B, Savran B, Şen F, Salaçin S. The Problems Related to the Crime Scene Investigations in Turkey. Advancement in Science, Summer Scientific Meeting of The Forensic Science Society. York- England. 14-16 Temmuz 1995.

Knight B. eds. Simpson's Forensic Medicine: Medico-Legal Investigation of Deaths, Tenth ed. London:Edward Arnold, 1991:19-21.

Salaçin S, Çekin N, Gülmen MK, Alper B, Şen F, Savran B. Medikolegal Ölümlerde Otopsi Kararını Etkileyen Faktörler. I.Adli Bilimler Kongre Kitabı. Adana: 1995;227-32.

Battle RM, Pathak D, Humble CG, Key RC, Vanatta PR, Hill RB, Anderson RE. Factors Influencing Discrepancies Between Premortem and Postmortem Diagnoses.JAMA 1987;258(3):339-44.

Goldman L. Diagnostic Advances the Value of the Autopsy 1912- 1980. Arc Pathol Lab Med 1984; 108:501-5.

Cameron HM, McGoogan E, Watson H. Necropsy: A Yardstick for Clinical Diagnoses. British Medical Journal 1980;281:985-8.

Salaçin S, Korkut MG, Alper B, Çekin N. Entoksikasyon Ön Tamlı Olgularda Antemortem- Postmortem Tanı Farklılıkları. Ankara Patoloji Bülteni 1994;ll(l):12-5.

Gök Ş, Kırangil B, Fincancı ŞK. Otopsi. Adli Tıp Dergisi 1988;40:87-93.

Kolusayın Ö, Gök Ş, Soysal Z. Ateşli Silahların Kafatasında Oluşturduğu Lezyonlarm Adli Tıpdaki Yeri ve Önemi. Adli Tıp Dergisi 1985;1:166-76.

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.