Sodyum Rodizonat Testi Atış Artıklarındaki Ağır Metaller İçin Spesifik Bir Test
PDF

Anahtar Kelimeler

sodyum rodizonat
ateşli silah altıkları
atış mesafesi

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Üner HB, Çerkezoğlu A, Şam B. Sodyum Rodizonat Testi Atış Artıklarındaki Ağır Metaller İçin Spesifik Bir Test. Bull Leg Med [Internet]. 01 Ekim 1997 [a.yer 23 Mayıs 2019];2(2):52-5. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/223

Öz

Atış artıkları ve atış mesafesi tayininde kullanılan metodlar anlatıldı. Atış artıklarının hedef üzerindeki dağılımlarını etkileyen faktörler açıklandı. Kurşun, antimon, baryum gibi atış artıklarının giysi üzerindeki varlıkları ve dağılımlarının tespiti için Sodyum Rodizonat Testi kullanıldı. Bu yöntemin uygulanışı benzeri yöntemlere nazaran daha kolay ve hassasiyeti de daha yüksektir.

Anahtar Kelimeler: Sodyum Rodizonat, Ateşli Silah Altıkları, Atış Mesafesi.

https://doi.org/10.17986/blm.199722223
PDF

Kaynaklar

Baınes FC, Helson RA. An empirical study of gun powder residue patterns. J Forensic Sciences 1974; 190M84-62.

Curran WJ, McGarry AL, Petty CS. Modern Legal Medicine, Psyciatry and Forensic Science, Philadelphia: F.A.Davis Company, 1980:415-65.

Di Maio VJM. Gunshot Wounds: Pratical Aspects Firearms, Ballistics and Forensic Techniques. New York, Amsterdam, Oxford: Elsevier, 1985:37-9,51- 73,99-120,267-83.

Fatteh A. Medicolegal Investigation of Gunshot Wounds. Philadelphia, Toronto: J.B. Lippincott Company, 1976: 82-116,247-93.

Kolusayın RÖ. Ateşli Silahların Kafatasında Oluşturduğu Lezyonların Adli Tıp’taki Yeri ve Önemi (Doçentlik tezi). 1982:19-80.

Üner HB. Ateşli Silah Artıkları. Adli Tıp Dergisi 1993:9; 83-9.

Krishnan SS. Detection of Gunshot Residue: Present Status. In Saferstein R, ed. Forensic Science Handbook. Englewood Cliffs NJ: Prentice Hall, 1982:573-89.

Dillon JH. The Modified Griess Test: A Chemically Specific Choromophoric Test for Nitrite Compounds in Gunshot Residues. AFTE 1990:22(3);243-50.

Dillon JH. The Sodium Rhodizonate Test: A Chemically Specific Choromophoric Test for Lead in Gunshot Residues. AFTE 1990:22(3);251-6.

Koons RD, Havekost DG, Peters CA. Analysis of Gunshot Primer Residue Collection Swabs using Flameless Atomic Absorption Spectrophotometry: A Reexamination of extraction and instrument procedures. J Forensic Sci 1987:32(4);846-65.

Rudzitis E. Analysis of the Results of Gunshot Residue Detection in Case Work. Journal Forensic Sci 1980: 25(4);839-46.

Üner HB, Atasoy S. Geliştirilmiş Griess Testi ile Atış Uzaklığı Tayini. Adli Tıp Dergisi 1993:9:97-104.

Zeichner A.Glattstein B. Improved Reagents for Firing Distance Determination. J Energetic Materials 1986: 4; 187-97.

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.