Elektrik Akımı ile İntihar Olgu Sunumu
PDF

Anahtar Kelimeler

elektrik
intihar
ölüm
olay yeri
otopsi

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Fedakar R, Türkmen N, Eren B, Akan O, Saka E. Elektrik Akımı ile İntihar Olgu Sunumu. Adli Tıp Bülteni [Internet]. 01 Aralık 2004 [a.yer 25 Ocak 2020];9(3):87-0. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/atb/article/view/555

Öz

Elektrik akımına bağlı ölümler ile ilgili her geçen gün çok sayıda yeni verinin elde edilmesinin yanında, özellikle farklı düzenekler kurarak elektrik akımı ile intihar eden olguların üzerinde önemle durulmaktadır. Olgumuz kendi ev ortamında özel düzenek kurarak elektrik akımı ile intihar eden psikiyatrik hastalık öyküsü alman ve daha önce de başarısız intihar girişiminde bulunmuş 58 yaşında bir erkektir. Olay yerinde ayak bilekleri ve sol el bileğine sıyrılmış bakır elektrik kablosunun bağlanmış olduğu ve intihar mektupları bulunduğu görülmüştür. Dış muayenesinde elektrik yanığına ait lezyonlar, iç muayenede nonspesifik değişiklikler, mikroskobik incelemede deride cpidcrmisıc ayrışma, keratinosit nükleuslarda uzama ve bir tarafa yönlenme, dermişte nekroz ve hiperemi gibi elektrik akımının meydana getirdiği değişiklikler izlendi. Vücudunda herhangi bir toksik madde tespit edilmedi. Ölümün vücuttan elektrik akımı geçmesi sonucu meydana geldiği rapor edildi. Olgumuz elektrik akımına bağlı intiharların medikolegal özellikleri açısından değerlendirerek tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Elektrik, intihar, ölüm, olay yeri, otopsi.

https://doi.org/10.17986/blm.200493555
PDF

Kaynaklar

Byard RW, Hanson KA, Gilbert JD, James RA, Nadeau J, Blackbourne B, Krous HF. Death due to electrocution in childhood and early adolescence. J Paediatr Child Health 2003;39(l):46-8.

Rautji R, Rudra A, Behera C, Doğra TD. Electrocution in South Delhi: a retrospective study. Med Sei Law 2003;43(4):350-2.

Rabban J, Adler J, Rosen C, Blair J, Sheridan R. Electrical injury from subway third rails: serious injury associated with intermediate voltage contact. Burns 1997;23(6):515-8.

Trubner K, Puschel K. Fatalities in the bathtub Arch Kriminol 1991;188:35-46.

Troger HD, Urban R, Weller JP. Homicide simulating electrocution suicide by spinal anesthesia. Beitr Gerichtl Med 1992;50:1-5.

Nikolic S, Mihailovic Z, Micic J. Suicide by electrocution: 2 case reports Srp Arh Celok Lek 2004;132:38-40.

Anders S, Gehl A, Tsokos M. Suicidal electrocution using timers. Case reports and review of the literature Arch Kriminol 2001; 208:80-7.

Yamazaki M, Terada M, Ogura Y, Wakusugi C, Mitsukuni Y. A suicidal case of electrocution with hypnotic drug poisoning: an autopsy report. Nippon Hoigaku Zasshi 1997;51:95-101(Abstract).

Leygraf E. Suicidal electric fatalities outside the bathtub (with 3 case reports) Beitr Gerichtl Med 1990;48:551-9.

Marc B, Baudry F, Douceron H, Ghaith A, Wepi- erre JL, Gamier M. Suicide by electrocution with low-voltage current. J Forensic Sei 2000;45:216-22.

Logemann E, Raule P, Hellerich U, Krutzfeldt B. Detection of metal traces in electric marks Arch Kriminol 1995;196:156-64.

Anders S, Matschke J, Tsokos M. Internal current mark in a case of suicide by electrocution. Am J Forensic Med Pathol 2001;22:370-3.

Bonte W, Sprung R, Huckenbeck W. Problems in the evaluation of electrocution fatalities in the bathtub. Z Rechtsmed 1986;97:7-19.

Brokenshire B, Cairns FJ, Koelmeyer TD, Smeeton WM, Tie AB. Deaths from electricity. N Z Med J 1984;97:139-42.

Grumet GW. Attempted suicide by electrocution. Review and case report. Bull Menninger Clin 1989;53:512-21.

Fernando R, Liyanage S. Suicide by electrocution. Med Sei Law 1990;30:219-20.

Karger B, Suggeler O, Brinkmann B. Electrocution-autopsy study with emphasis on "electrical pe- techiae" Forensic Sei Int 2002;126(3):210-3.

Knight B. Forensic Pathology, 2nd ed.Arnold London, 1996:322-325.

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.