Gorunmezler Dunyasinda Bir Ali
PDF (Türkçe)

How to Cite

1.
Özkara E. Gorunmezler Dunyasinda Bir Ali. The Bulletin of Legal Medicine. 2007;12(1):47. Retrieved from http://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/634

Abstract

Bu kaçıncı denemem bilmiyorum, ama yazamıyorum bir türlü... Nasıl yazacağımı bilemiyorum ama yazmam gerekiyor. Çünkü O’nu tanıma şansına sahip olduğum için kendimi borçlu hissediyorum. O’nu bilmeyenlere anlatmam gerekiyor. Hani derler ya iyi insanların ardından “Bir yıldız daha kaydı bu dünyadan” diye. Ali Abi yalnızca “iyi” değildi aynı zamanda “asil” idi. Hayata karşı bakışı ve kendisini bekleyen ölümü çok iyi bildiği halde ölüme karşı mağrur ve metanetli duruşu ile gerçekten bize zarafeti gösterdi. John Mc Creery’nin sözü hislerimi anlatıyor: “Ölüm yoktur! Yıldızlar başka bir kıyıda doğmak için batarlar.” Evet Ali Yemişcigil artık başka bir boyutta, dün gece bir yıldız daha kaydı bu dünyadan ve başka bir yerde belki de “görünmezler dünyasında” parlayacak yeniden... Ve kalanlar; metanetli ailesi, üzerine titrediği ailesi, başta sevgili eşi Lale Abla, kızı Serra, oğlu Sefa, annesi, kardeşleri, yakınları, bizler... Onu yakından tanıyanlar olarak gerçekten çok acı çekiyoruz şu anda ama bir yandan da onun yaşama bakışını ve güzelliğini gördüğümüz için de şanslıyız aslında. I Iayat yolculuğunda kaç kişinin yolu böyle bir “Ali insan” ile kesişebilir, kaçımız böyle bir bilgeye rastlayabiliriz? Adının anlamını taşıyordu kişiliğiyle; “yüce” idi. İki gün sonra doğum günü, kırk beş yaşını bitirecekti, sürpriz doğum günü planlarken, sıkça verdiği mesajı bir daha hatırlatarak son dersi verdi Ali Abi; “Carpe diem-Anı yaşa, geleceği planlama, çünkü düşündüğün gibi olmayabilir” derdi hep. Haklısın Abi olmuyormuş, bir kere daha haklısın, maalesef... O’nu genç yaşta kaybettiğimiz için üzgünüz ama her anını dolu dolu yaşamaya çalıştığı hayatıyla kimilerinin 80 yıla sığdıramadıklarını yapabildi ve bu yönüyle örnek oldu. Martin Luther King’in dediği gibi; “Trajedilerin en kötüsü genç yaşta ölmek değil, yetmişbeş yaşa kadar yaşamak ama gerçek anlamda yaşamamış olmaktır.”. Artık yaşamın mantığım öğrenmeye çalışmıyor, yalnızca yaşamaya çalışıyorum... Ve ondan aldığım son mesaj, hayatı öyle iyi yaşa ki, ölümün bile yaşamının anlamını ortaya çıkarsın. Öylesi ağır hastalıkta bile bir kez dahi sızlanmadan, yıkılmadan dimdik ayrıldı bu dünyadan. Çok sevdiği Octavio Paz’ı doğrulamasına...? Nasıl öldüğümüz, kim olduğumuzu gösterir. Hayatı ölüm tanımlar... Ölümlerimiz hayatlarımızı aydınlatır. Ölümlerimiz anlamdan yoksunsa, hayatlarımız da yoksun demektir.” Hoşça kal Ali Abi, bu gece bir daha bakacağım gökyüzüne ama biliyorum ki eskisi gibi parlak olmayacak artık... Ve sonsuz teşekkürler bana yalnızca adli tıbbı değil yaşamayı da öğrettiğin için... 10 Nisan 2007 Kardeşin, arkadaşın ve öğrencin Erdem Özkara
PDF (Türkçe)

The Bulletin of Legal Medicine is an open access scientific journal. Open access means that all content is freely available without charge to the user or his/her institution on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge. The Journal and content of this website is licensed under the terms of the Creative Commons Attribution (CC BY) License. This is in accordance with the Budapest Open Access Initiative (BOAI) definition of open access.
The Creative Commons Attribution License (CC BY) allows users to copy, distribute and transmit an article, adapt the article and make commercial use of the article. The CC BY license permits commercial and non-commercial re-use of an open access article, as long as the author is properly attributed.
The Bulletin of Legal Medicine requires the author as the rights holder to sign and submit the journal's agreement form prior to acceptance. The authors retain copyright of their work and grant the Association for its publication. This ensures both that The Journal has the right to publish the article and that the author has confirmed various things including that it is their original work and that it is based on valid research.
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
*Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
*Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
*Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work.

Downloads

Download data is not yet available.