Görünmezler Dünyasında Bir Ali
PDF

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Özkara E. Görünmezler Dünyasında Bir Ali. Adli Tıp Bülteni. 2007;12(1):47. Geliş tarihi gönderen http://www.adlitipbulteni.com/index.php/atb/article/view/634

Öz

Bu kaçıncı denemem bilmiyorum, ama yazamıyorum bir türlü... Nasıl yazacağımı bilemiyorum ama yazmam gerekiyor. Çünkü O’nu tanıma şansına sahip olduğum için kendimi borçlu hissediyorum. O’nu bilmeyenlere anlatmam gerekiyor. Hani derler ya iyi insanların ardından “Bir yıldız daha kaydı bu dünyadan” diye. Ali Abi yalnızca “iyi” değildi aynı zamanda “asil” idi. Hayata karşı bakışı ve kendisini bekleyen ölümü çok iyi bildiği halde ölüme karşı mağrur ve metanetli duruşu ile gerçekten bize zarafeti gösterdi. John Mc Creery’nin sözü hislerimi anlatıyor: “Ölüm yoktur! Yıldızlar başka bir kıyıda doğmak için batarlar.” Evet Ali Yemişcigil artık başka bir boyutta, dün gece bir yıldız daha kaydı bu dünyadan ve başka bir yerde belki de “görünmezler dünyasında” parlayacak yeniden... Ve kalanlar; metanetli ailesi, üzerine titrediği ailesi, başta sevgili eşi Lale Abla, kızı Serra, oğlu Sefa, annesi, kardeşleri, yakınları, bizler... Onu yakından tanıyanlar olarak gerçekten çok acı çekiyoruz şu anda ama bir yandan da onun yaşama bakışını ve güzelliğini gördüğümüz için de şanslıyız aslında. I Iayat yolculuğunda kaç kişinin yolu böyle bir “Ali insan” ile kesişebilir, kaçımız böyle bir bilgeye rastlayabiliriz? Adının anlamını taşıyordu kişiliğiyle; “yüce” idi. İki gün sonra doğum günü, kırk beş yaşını bitirecekti, sürpriz doğum günü planlarken, sıkça verdiği mesajı bir daha hatırlatarak son dersi verdi Ali Abi; “Carpe diem-Anı yaşa, geleceği planlama, çünkü düşündüğün gibi olmayabilir” derdi hep. Haklısın Abi olmuyormuş, bir kere daha haklısın, maalesef... O’nu genç yaşta kaybettiğimiz için üzgünüz ama her anını dolu dolu yaşamaya çalıştığı hayatıyla kimilerinin 80 yıla sığdıramadıklarını yapabildi ve bu yönüyle örnek oldu. Martin Luther King’in dediği gibi; “Trajedilerin en kötüsü genç yaşta ölmek değil, yetmişbeş yaşa kadar yaşamak ama gerçek anlamda yaşamamış olmaktır.”. Artık yaşamın mantığım öğrenmeye çalışmıyor, yalnızca yaşamaya çalışıyorum... Ve ondan aldığım son mesaj, hayatı öyle iyi yaşa ki, ölümün bile yaşamının anlamını ortaya çıkarsın. Öylesi ağır hastalıkta bile bir kez dahi sızlanmadan, yıkılmadan dimdik ayrıldı bu dünyadan. Çok sevdiği Octavio Paz’ı doğrulamasına...? Nasıl öldüğümüz, kim olduğumuzu gösterir. Hayatı ölüm tanımlar... Ölümlerimiz hayatlarımızı aydınlatır. Ölümlerimiz anlamdan yoksunsa, hayatlarımız da yoksun demektir.” Hoşça kal Ali Abi, bu gece bir daha bakacağım gökyüzüne ama biliyorum ki eskisi gibi parlak olmayacak artık... Ve sonsuz teşekkürler bana yalnızca adli tıbbı değil yaşamayı da öğrettiğin için... 10 Nisan 2007 Kardeşin, arkadaşın ve öğrencin Erdem Özkara
PDF

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

Downloads

Download data is not yet available.