Perinatal Ölümlerde Mekonyum Aspirasyonu Tanısı ve Önemi
PDF

Anahtar Kelimeler

perinatal ölüm
otopsi
mekonyum aspirasyonu
morfoloji

Nasıl Atıf Yapmalı

1.
Gülmen MK, Salaçin S. Perinatal Ölümlerde Mekonyum Aspirasyonu Tanısı ve Önemi. Bull Leg Med [Internet]. 01 Ekim 1996 [a.yer 17 Kasım 2019];1(3):132-5. Erişim adresi: https://www.adlitipbulteni.com/atb/article/view/151

Öz

Adli soruşturmayı gerektiren perinatal ölümlerde, CMUK 82. maddesi gereğince, Adli Tıp Uzmanlarının çözümlemesi gereken soruların yanıtını bulabilmek her zaman kolay olmamaktadır. Bu yazıda; mekonyum aspirasyonu izlenen ve bu nedenle öldüğü belirlenen bir infantta saptanan bulgular ışığında, perinatal ölümler ve bu konuda karşılaşılan güçlükler tartışılarak sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Perinatal Ölüm, Otopsi, Mekonyum Aspirasyonu, Morfoloji.

https://doi.org/10.17986/blm.199613151
PDF

Kaynaklar

Dapena MV. The Sudden Infant Death Syndrome and Perinatal Deaths. In Handbook of Forensic Pathology. Richard C. Froede ed. Northfield, Illinois-.

College of American Pathologists, 1990: 91-95.

Hutchins GM. Perinatal and Pediatric Autopsies. In Autopsy, Performance and Reporting. Grover M. Hutchins ed. Northfield, Illinois: College of American Pathologists, 1990: 123-126.

Askin F. The Respiratory Tract. In Textbook of Fetal and Perinatal Pathology. Jonathan S.Wigglesworth and Don B.Singer eds. Oxford, London, Edinburgh, Melbourne, Paris, Berlin, Vienna: Boston Blackwell Scientific Publications, 1991: 643-688.

Stocker JT. The Respiratory Tract. In Pediatric Pathology. J. Thomas Stocker, Louis P. Dehner eds. Philadelphia: J.B. Lippincott Company, 1992: 505-573.

Wiswell TE, Tuggle JM, Turner BS. Meconium Aspiration Syndrome: Have We Made a Difference? Pediatrics 1990;85(5):715- 721.

Moront MG, Katz NM, Keszler M, Visner MS, Hoy GR, O'Connell JJ, Cox C, Wallace RB. Extracorpore- al Membrane Oxygenation for Neonatal Respiratory Failure. J Thorac Cardiovasc Surg. 1989;97: 706-713.

Murphy JD, Vawter GF, Reid LM, Pulmonary Vascular Disease in Fatal Meconium Aspiration. The Journal of Pediatrics 1984;104(5): 758-762.

Swaminathan S, Quinn J, Stabile MW, Bader D, Platzker ACG, Keens TG. Long-term Pulmonary Sequelae of Meconium Aspiration Syndrome, J Pediatr 1989;114:356-361.

Veagh PM Howman-Giles R, Kemp A. Pulmonary Aspiration Studied by Radionuclide Milk Scanning and Barium Swallow Roentgenography. AJDC 1987;l4l: 917-921.

Adli Tıp Bülteni, açık erişimli bilimsel bir dergidir. Açık erişim, çalışmaların özgürce halka açılmasının bilginin küresel olarak paylaşımını arttıracağı prensibine dayanarak kullanıcı veya kurumlara ücret ödemeden tüm içeriğin serbest biçimde sunulması demektir. Dergimiz ve bu internet sitesinin tüm içeriği Creative Commons Attribution (CC-BY) lisansının şartları ile ruhsatlandırılmıştır. Bu durum, Budapeşte açık erişim girişiminin (BOAI) açık erişim tanımı ile uyumludur.
Creative Commons Attribution Lisansı, kullanıcıların bir makaleyi kopyalamasına, dağıtmasına ve nakletmesine, makaleyi uyarlamasına ve makalenin ticari olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır. CC BY lisansı, yazarına uygun şekilde atfedildiği sürece açık erişimli bir makalenin ticari ve ticari olmayan mahiyette kullanılmasına izin vermektedir.
Adli Tıp Bülteni, hak sahipleri olarak yazarların, makalenin kabulünden önce telif hakkı ve etik sözleşmesini imzalayarak dergiye göndermesini talep etmektedir. Yazarlar, çalışmalarının telif hakkını elinde tutmaya devam etmekte, Adli Tıp Uzmanları Derneğine yayınlama izni vermektedir. Bu sayede hem Dergi makaleyi yayımlama hakkına sahip olmakta hem de söz konusu çalışmanın yazarın kendi özgün çalışması olduğu ve geçerli bir araştırmaya dayandığını beyan etmesi dahil çeşitli hususların doğrulanmasına imkan vermektedir.
Çalışmalarının Dergimizde yayınlanmasını isteyen yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:
*Telif hakkı yazarlarda kalmakla birlikte, Dergimize çalışmayı ilk kez yayınlama izni verilmekte, aynı anda yazara atıfta bulunulmak ve ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile çalışmanın özgürce paylaşılmasına imkan tanıyan Creative Commons Attribution Lisansı ile ruhsatlandırılmaktadır.
*Yazarlar, çalışmanın ilk kez dergimizde yayınlandığı belirtilmek kaydı ile, dergimizde yayınlanan sürümünün münhasır olmayan şekilde dağıtılması (Ör., kurumsal bir bilgi havuzuna eklenmesi veya bir kitapta yayınlanması) için ayrı, ek sözleşmeler yapabilirler.
*Yayınlanan çalışmanın daha erken ve daha fazla atıf alması kadar bilginin daha verimli olarak paylaşılmasına imkan sağlayacağından dolayı, değerlendirmeye gönderilme öncesinde ve sonrasında yazarların çalışmalarını çevrimiçi olarak yayınlamalarına (kişisel internet sayfalarında yahut kurumsal havuzlarda) izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

İndirme Sayısı

İndirme verileri henüz hazır değil.